Program
Struktura
2007
Pokud není uvedeno jinak, konají se přednášky v hlavním sále A.
Pondělí 18. 6.
11:30 - 13.00 Registrace I. Císařová, J. Brynda 13:15 14:00 14:45 15:10 15:40 16:10
16.30
Malý sál B
J. Hašek, B. Schneider 17:40
Jan
Dohnálek Metody molekulárního nahrazení
13:00 Zahájení
Strukturní databáze
Radomír Kužel,
Stanislav Daniš
Matematicko-fyzikální fakulta UK, Praha
Strukturní databáze anorganických struktur ICSD,
CRYSTMET, PDF4, Pearson's Crystal Data a další volně dostupné strukturně zaměřené databáze na Internetu
(save pdf on disk)
Jindřich Hašek
Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i., Praha
Přestávka
Bohdan Schneider
Ústav organické chemie a biochemie AVČR, v.v.i.
Biostrukturni databáze PDB a NDB
František Pavelčík
Prírodovedecká fakulta UK, Bratislava
Automatické budování modelů proteinů a nukleových kyselin
Přestávka
Studentská přehlídka I
16.30 - 18.30
V. Goliáš, J. Maixner
16.30
Jan Rohlíček
VŠCHT, Praha
Fox Grid - software pro urychlení řešení struktur z prášků metodou paralelního zpracování
16:50
Zdeněk Matěj
Matematicko-fyzikální fakulta, UK Praha
Rozšíření programu FOX pro analýzu mikrostruktury
17:10
Silvie Švarcová
Ústav anorganické chemie AV ČR, v.v.i.
Malířské pigmenty na bázi mědi, jejich chemismus a degradace
17:30
Ivana Jebavá
Přírodovědecká fakulta UK, Praha
Porovnání výsledků mikrodifrakčních a makrodifrakčních experimentů na forenzních vzorcích
17:50
Richard Pažout
VŠCHT Praha
Structure determination of natural AgPbSbBi2S6
extracted from polished section
18.10
Martin
Černík
US Steel Košice
Texturna analyza ocelovych plechov metodou
rentgenovej a elektronovej difrakcie (EBSD)
Krystalizace proteinů, měření na difraktometru,
zpracování měření
16:30
Jindřich Hašek
Ústav makromolekulární chemie AVČR, v.v.i. Praha
Úvodní poznámky. Organizace kurzu, instalace programů
16:40
Jiří
Brynda
Ústav molekulární genetiky AVČR, v.v.i., Praha
Principy měření proteinových struktur - difrakční experiment
Ústav makromolekulární chemie AVČR, v.v.i. Praha
18.30 Večeře M. Krupka
Příprava
počítačů pro kurz Proteinové krystalografie (jen
pro účastníky kurzu, kteří mají zájem o instalaci softwaru na svých
počítačích)
Instalace softwaru na
LINUXových počítačích (120 min)
Úterý 19. 6. 7.30 Snídaně
J. Hybler 8.30 Fázové transformace, fázové diagramy, diferenciální skenovací kalorimetrie 9.20 9:45
10.15 - 12.30 Sál A J. Hybler, R. Kužel 10:15
10.30 - 12.00 Malý sál B F. Pavelčík, M. Pospíšil 10:15
12.30 Oběd
Studentská přehlídka II
16.00 - 18.30
Malý sál B
16:00 Experimentální fázování (metody anomálního rozptylu a
izomorfního nahrazení) 19.00 Večeře
Schůze vědecké rady Krystalografické společnosti (bude
upřesněna) Středa 20. 6. 7.30 Snídaně D. Rafaja
8:30 Krystalografie povrchů, stručný přehled metod pro studium struktury povrchů a tenkých vrstev
(save pdf on disk) 10.30 Sál A
P. Mikulík, Z. Šourek
10.30 Malý sál B
Kurs proteinové krystalografie
J. Dohnálek, J. Brynda 10:40
Jiří Brynda
Zpracování
měřených dat (MOSFLM+SCALA)
Metody zpracování měřených dat a řešení struktury (fázového
problému) Studentská přehlídka
IV 13:15 Oběd 14:00 Volno, možnost výletů, návštěva ZOO 19:00 Shromáždění členů KS 19:30 Závěrečná
večeře Čtvrtek 21. 6. 7.30 Snídaně J. Hašek 8.30
Neutron diffraction research in NPI ASCR, v.v.i. in Řež – history
and present status
9.10 Některé komerční programy pro zobrazování struktur a simulaci difraktogramů - Diamond, Crystallographica, Crystal Maker
(save pdf on disk) 9:50 12.15 Oběd P. Bezdička, R. Kužel
13.30 Malý sál B
Kurs proteinové krystalografie
J. Brynda, M. Hušák 13:30 Bohdan Schneider
19.30
Sál A
19.30
M. Fransen
New modules for Panalytical systems
R. Kužel
Different diffraction geometries
Z. Matěj
High-resolution setup
Experience from Almelo laboratory - Position
sensitive detectors X'Celerator and Pixcel
Comparison of hybrid and a1
monochromators
Measurement of thin films - grazing incidence vs. grazing excidence
P. Bezdička
Micro-diffraction with a
mono-capillary: how to setup our experiment
R. Kužel
Texture and stress measurement.
Double-mirror setup (pdf)
19.30
Malý sál B
Vladimír Šíma
Matematicko-fyzikální fakulta UK, Praha
Václav Janovec
Univerzita Liberec
Přestávka
Difrakce za nestandardních podmínek, prášková difrakce, komerční prezentace
Hana Petříčková
Zentiva a.s., Praha
10:40
Roman Skála
Česká geologická služba, Praha
Teplotní roztažnost TiS (měření s komorou Anton Paar)
11:05
Martin Kusý
Materiálovotechnologická fakulta, STU Bratislava
Štruktúrna analýza s využitím programu MAUD
11:30
Burkhard Hoffmann
EFG GmbH, Rigaku Rigaku - commercial
presentation
12:00
Boris Míč
Scientific Instruments BrnoKomerční prezentace firmy
Bruker
Řešení
krystalových struktur proteinů
Ivana
Kutá Smatanová
Ústav fyzikální biologie JČU České Budějovice
11:20
Jaromír Marek
Přírodovědecká fakulta MU Brno
Metody rafinace strukturních parametrů (parametrizace, typy
omezujících podmínek, příklady REFMAC, SHELXL, CNS, ARP/wARP, atd.)
13.30 - 15.10
B. Schneider, J. Hašek
13.30
Petr Kolenko
Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i.
13:50
Klára Šašková
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v.v.i. Praha
The Influence of I47A Mutation on Reduced Susceptibility to the Protease Inhibitor Lopinavir
14:10
Julie Wolfová
Ústav fyzikální biologie, JČU České Budějovice
Strukturní studie flavoproteinu WrbA, zástupce nové proteinové rodiny
14:30
Tatyana Prudnikova
Ústav fyzikální biologie, JČU České Budějovice
Structural and functional studies of higher plants
photosystem II
14:50
Alena Stsiapanava
Ústav fyzikální biologie, JČU České Budějovice
Crystallization study of three mutant haloalkane dehalogenases derived
from dehalogenase DhaA of Rodococcus rhodochrous NCIMB 13064
Studentská přehlídka III
15.30 - 16.50
L. Čaplovič, M. Čerňanský
15.30
Jan Drahokoupil
Fyzikální ústav AVČR, v.v.i Praha
Real structure depth profile of
shot-peened surface of a corrosion-resistant steel
15:50
Zdeněk Pala
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT Praha
X-ray diffraction study of distribution of
macroscopic residual stresses in surface layers of steels after
grinding
16:10
Andrey Chichev
Ústav jaderné fyziky AVČR, v.v.i., Řež u Prahy
New neutron powder diffractometer in NPI
Řež
16:30
Vadim Davydov
Ústav jaderné fyziky AVČR, v.v.i., Řež u Prahy
16:50
Přestávka
Studentská přehlídka III
17.20 - 18.30
M. Čerňanský, Z. Šourek
17:20
Viktoria Cherkaska
Matematicko-fyzikální fakulta UK Praha
Severe
plastic deformation of metals - microstructural studies
17:40
Romana Cízlová
Materiálovotechnologická fakulta, Slovenská technická univerzita, Trnava
X-ray Diffraction Analysis of
Heat-Affected Particles of Tool Steel Ch3F12 Powder
18.00
Václav Valeš
Přírodovědecká fakulta MU Brno
Difuzní rtg rozptyl na defektech v monokrystalickém křemíku měřený za
vyšších teplot
Jan
Dohnálek
Ústav makromolekulární chemie AVČR, v.v.i. Praha
16:50
Přestávka
17:10
Petr
Kolenko
Ústav makromolekulární chemie AVČR, v.v.i. Praha
Stavění modelu do map elektronové hustoty (ARP/wARP, XFIT, atd.)
20.30 Pro zájemce večerní Safari
Povrchy a tenké vrstvy
Radomír
Kužel
MFF UK Praha
9:00
Ivan Ošťádal
MFF UK Praha
9:45
Přestávka
Povrchy a tenké vrstvy
10:10
David Rafaja
Bergakademie Freiberg
Microstructure analysis of nanocrystalline
materials and nanocomposites using the combination of X-ray
diffraction and transmission electron microscopy
10:55
Mojmír Meduňa
Přírodovědecká fakulta MU Brno
11:15
Dušan Novotný
Pragolab
Studium morfologie materiálů
Cvičení
na počítačích
Ústav molekulární genetiky AVČR, v.v.i. Praha
11:40
Přestávka
11:50
Jan Dohnálek
Ústav makromolekulární chemie AVČR, v.v.i. Praha
11.50 - 13.15
Z. Šourek, P. Mikulík
11:50
Lea Nichtová
Matematicko-fyzikální fakulta UK, Praha
Strukturni studium vrstev TiO2
12:10
Lukáš Horák
Matematicko-fyzikální fakulta UK, PrahaGrazing incidence difrakce na tenkých vrstvách
12:30
Jan Krčmář
Přírodovědecká fakulta MU Brno
Rentgenová difrakce na polykrystalických multivrstvách v GID geometrii
12:50
Martin Mixa
Matematicko-fyzikální fakulta UK, Praha
Pavel Mikula
Ústav jaderné fyziky, Řež u Prahy
Radomír Kužel
Matematicko-fyzikální fakulta UK, Praha
Přestávka
Studentská přehlídka VI
10.10 - 12.30
P. Bezdička, F. Pavelčík
10.10
Pavla Roupcová
Ústav fyziky materiálů AV ČR, v.v.i, Brno
Nucleation and growth of Fe nanoparticles embedded in ZrO2 matrix at high temperature
10.30
Daniela Králová
Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i. Praha
Příprava a struktura nanotrubiček TiO2
10.50
František Laufek
Česká geologická služba, Praha
11:10
Jan Filip
Přírodovědecká fakulta, UP Olomouc
Solid-state synthesis, structure and applications of potassium ferrate(VI)
11:30
Petr Kovář
Matematicko-fyzikální fakulta, UK Praha
Hydrotalcit interkalovaný benzoovou kyselinou, molekulární modelování a experiment
11:50
Marek
Veteška
Matematicko-fyzikální fakulta, UK Praha
Hydrotalcit interkalovaný pyrentetrasulfonovou kyselinou, molekulární modelování a experiment
13.30 Sál A
Prášková difrakce, materiály
13:30
Ľubomír Čaplovič
Materiálovotechnologická fakulta STU, Trnava
Analýza vplyvu parametrov naprašovania na kvalitatívne zloženie tvrdých povlakov
13.55
Jiří Marek
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, ČVUT, Praha
Rtg fázová analýza texturovaných 2-fázových vzorků
14:20
Jiří Had
VŠCHT Praha
Semikvantitativní metoda pro sledování tvorby transformačních produktů geopolymerů
14:45
Marian
Čerňanský
Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i., Praha
Čtvrté momenty v profilové analýze
Depozice, využití strukturních databází, modelování, zobrazování
Ústav organické chemie a biochemie AVČR, v.v.i., Praha
14:30
Jindřich Hašek
Ústav makromolekulární chemie AVČR, v.v.i. Praha
Využití výsledků
rentgenové strukturní analýzy
(Parametrizace proteinu, parametrizace ligandů, solvatační obálka,
strukturní databáze, hodnocení chyb, statistické zpracování)
15:00
Závěrečná diskuse ke
kursu proteinové krystalografie
15.20 Vyhlášení výsledků studentské soutěže a závěr kolokvia