SYNCHROTRON

cestina - Windows 1250


Vazeni pratele synchrotronoveho zareni,

v posledni dobe probehlo nekolik jednani o dalsim postupu nasi vedecke komunity v oblasti vyuzivani zdroju synchrotronoveho zareni, s jehoz vysledky bychom Vas chteli strucne seznamit a zaroven Vas pozadat o spolupraci pri dalsim postupu. V soucasne dobe se nastinuji moznosti pracovat na dvou odlisnych typech techto zdroju, ktere bychom podle pristupneho energetickeho spektra (oblasti vlnovych delek) mohli rozdelit na:

  1. zdroje mekkeho zareni (od nekolika eV - * 10 keV), typickym predstavitelem techto zdroju je synchrotron Elettra v Terstu v Italii,
  2. zdroje tvrdeho zareni (od nekolika stovek eV - * 300 keV), typickym predstavitelem techto zarizeni je synchrotron ESRF (European Synchrotron Radiation Facility) v Grenoblu ve Francii.
Podle predbezneho pruzkumu mezi zajemci o experimenty na techto zarizenich je zrejme, ze ani jeden typ z techto zdroju nemuze pokryt veskere zadosti a rozlozeni zajmu, jak uz byva ostatne dobrym pravidlem, je tak 50 na 50. Narozdil od jiz dobre navazanych kontaktu s laboratori v Terstu, kde skupina dr. Chaba stavi vlastni experimentalni zarizeni a smlouva o vzajemne spolupraci mezi nami a Italy by mela byt v dohledne dobe podepsana (zastupci na nasi strane prof. Niederle, dr. Chab), zustava situace v oblasti zdroju tvrdeho synchrotronoveho zareni zatim otevrena. Z dosavadnich jednani se vsak ukazuje, ze nase clenstvi v ESRF by mohlo byt v dohledne dobe realne. Pokud Vam neni duverne znama struktura ESRF, pokusime se ji strucne nastinit.

Laboratore ESRF

Laboratore ESRF funguji jako soukroma organizace, ktera je financovana 12 prispevatelskymi staty: Francii 27%, Nemeckem 26%, Velkou Britanii 14%, Italii 15%, Svycarskem 6%, Spanelskem 4%, Benesynd 4% (Nizozemi a Belgie) a Nordsynd 4% (Norsko, Dansko, Svedsko a Finsko). Navrhy na experimenty se pro toto zarizeni podavaji dvakrat rocne, s deadlines koncem srpna a koncem unora. Dotycny dotaznik Application for beam time at ESRF je pristupny spolecne s pokyny o vyplneni a dalsimi informacemi a je pravidelne aktualizovan. O prideleni experimentalniho casu muze zadat kdokoliv, ovsem nadeje zadatelu z neclenskych zemi jsou velmi male. Z tohoto duvodu by nase dalsi jednani mela smerovat k ziskani clenstvi v teto organizaci. To je ovsem podmineno zaplacenim rocniho clenskeho prispevku 4% z celkoveho rozpoctu ESRF. V soucasne dobe predstavuje tato castka 16 milionu FF, muze vsak byt rozdelena jako v pripade Bensynd nebo Nordsynd mezi vice statu. Nase pripadne clenstvi v ESRF by nam umoznilo nejen ziskani experimentalniho casu, ale i veskere financni zajisteni (doprava, diety a ubytovani) az trem pracovnikum na kazdy prideleny experiment.

Nase clenstvi v ESRF by nam tez zajistilo postaveni uzivatelu vsech experimentalnich zarizeni dostupnych jak na experimentalnich svazcich, tak i v satelitnich laboratorich (chemicka laborator - standardni manipulace a priprava vzorku pred a behem experimentu, micro-imaging a micro- manipulation–priprava a justaz velmi malych vzorku). Z planovanych 30 experimentalnich svazku patricich ESRF je v soucasne dobe v provozu 12, zbyvajici svazky by mely byt prubezne dokonceny do konce roku 1997. Vedle techto svazku existuji tzv. CRG linie (Collaborating Research Groups), jez jsou konstruovany a provozovany jednotlivymi staty prostrednictvim pridruzenych ustavu nebo univerzit. Dve tretiny experimentalniho casu na techto liniich (planovano 12, v provozu 4) jsou vyhrazeny uzivatelum daneho statu, zbyvajici tretina pripada ESRF a je rezervovana pro experimentalni navrhy podavane libovolnymi uzivateli. Pro Vasi blizsi predstavu o experimentalnich moznostech v laboratorich ESRF se pokusime strucne shrnout soucasne moznosti na fungujicich experimentalnich stanicich.. Vsechny experimentalni stanice jsou vybaveny experimentalnimi zarizenimi (optickymi elementy, difraktometry, spektrometry, detektory, ...) umoznujicimi realizaci nize uvedenych experimentu. Navic mohou byt na pozadani zapujcena dalsi zarizeni, napr. kryostaty, pece, tlakove komory, pridavne magnety, atd.


Vase ucast na praci v ESRF

Pro dalsi jednani tykajici se predevsim financovani bychom potrebovali od nasi vedecke komunity, tedy od Vas, experimentalni navrhy obsahujici informace tykajici se popisu experimentu, jeho casovy odhad, upresneni pozadavku na obor vlnovych delek a potrebna experimentalni zarizeni. Ze shromazdenych experimentalnich navrhu (v soucasne fazi na obdobi let 1997 - 2000) sestavime souhrnnou zpravu, ktera ukaze zajem o toto zarizeni, a pripravime prislusny projekt. Pro Vasi lepsi orientaci a celkove usnadneni prace jsme pripravili dotaznik, inspirovany dotaznikem vydavanym ESRF.

Prosime vsechny zajemce o vyuziti synchrotronoveho zareni, aby se co nejdrive prihlasili na adresu: R. Kuzel, MFF UK, Ke Karlovu 5, 121 16 Praha 2, tel. 2191 1394, kuzel@karlov.mff.cuni.cz. Nasledne obdrzi dotaznik, kde je treba pomerne presne popsat pozadavky na experiment a jeho vyznam a dodat dalsi udaje potrebne k vypracovani komplexniho navrhu. Tento dotaznik esrf.doc bude od pristiho tydne tez pristupny pomoci ftp na serveru rtg-1.karlov.cuni.cz, user: anonymous, password: vase e-mailova adresa, ve forme Word 2.0 for Windows, mel by byt tedy citelny vsemi vyssimi verzemi programu Word a WordPerfect.

Cim vice kvalitnich navrhu na jednotlive experimenty, tim vetsi budou nase sance na ziskani podpory. Mame za to, ze je treba resit otazku naseho pristupu ke zdroji ESRF globalne a nikoliv pouze tim, co si kdo sezene pri sve spolupraci se zahranicnimi pracovisti. K tomu ovsem nyni potrebujeme Vasi pomoc. Radi bychom usporadali schuzku zajemcu na kolokviu ve Starych Hamrech, ale tam uz bychom chteli prijet s balikem konkretnich navrhu.

S odbornymi konzultacemi se obracejte na dr. Jitku Vacinovou, Fakulta jaderna a inzenyrska CVUT, V Holesovickach 2, 180 00 Praha 8, tel. 85762387, vacinova@troja.fjfi.cvut.cz

Za pracovni skupinu Vive tvrde synchrotronove zareni Vas zdravi a na Vasi odpoved se tesi

Dr. Ing. Jitka Vacinova, FJFI CVUT
RNDr. Jaromir Hrdy, CSc., FU AV CR
RNDr. Radomir Kuzel, CSc., MFF UK
RNDr. Jindrich Hasek, DrSc., UMCH AV CR
RNDr. David Rafaja, CSc., MFF UK

P.S.

Pro lepsi predstavu doby potrebne na experiment je nutno pocitat s 4-8 hodinami na pripravu experimentu (justaz vzorku, definice svazku - vlnova delka, velikost a poloha svazku, ...), pak v zavislosti na planovanem mereni. Uvadime hrube casove odhady nekterych experimentu:

praskovy difraktogram v uhlovem rozmezi 2q=10-70 mereny bodovym detektorem cca. 3h,
praskovy difraktogram mereny pomoci Imaging Plate (IP) cca. 10-30 min,
topografie v bilem svazku, laueogramy cca. 1 sec,
topografie v monochromatickem svazku sec - min,
biologicka krystalografie v monochromatickem svazku pomoci IP detektoru cca. minuty,
spektra XANES, EXAFS merena v transmisnim usporadani cca. 10-30 min,
spektra XANES, EXAFS merena pomoci fluorescencniho detektoru cca. 1-3 h.