Využití rtg tomografie a 3D zobrazování

J. Drahokoupil

Fyzikální ústav, Akademie věd České Republiky, Na Slovance 2, 182 21 Praha 8, Česká Republika

draho@fzu.cz

Rentgenová tomografie umožňuje nahlížet do vnitřní struktury objektů bez jejich porušení. Prezentace bude takovým přehledem zajímavých měření provedených v minulém roce na rentgenovém tomografu Xradia 610 Versa od firmy ZEISS.

Tento systém umožňuje studovat vzorky od absorpčně slabých organických materiálů po vzorku kovů o tloušťkách několika mm. V případě, že jednotlivé fáze vzorku mají rozdílnou hustotu, jde provádět i obdobu fázové analýzy známé z rtg difrakce. Přes zřejmé komplikace přiřazení intenzity zčernání jednotlivým fázím je jasnou výhodou možnost provádět analýzu i na hrubozrnných, texturovaných či dokonce nekrystalických vzorcích. Experiment je vhodné doplnit o další měření, která pomohou s přiřazením intenzity zčernání jednotlivým fázím jako např. rentgenová fluorescence či přímo rtg difrakce.

 

Obrázek. 1. Fotografie a segmentace řezu “kamene z vltavy” z 3D obrazu získaného pomocí rtg tomografie, v levém výřezu je rozložení křemíku získaného mapováním metdou XRF na povrchu prostředního kousku vzorku. 

 

Na obr. 1 je „kámen z Vltavy“, kde bylo měření pomocí rtg tomografie doplněno o měření rentgenové fluorescence (XRF) a rentgenové difrakce. Kromě kovových materiálů jsme se zabývali i studiem larev a cyst parazitů ovcí.  Na obr. 2 je řez a fotografie této larvy. Ač je principiálně možné studovat tyto organizmy v kapalném prostředí, výrazně většího kontrastu bylo dosaženo po jejich vysušení.

 

 

Obrázek 2. Vysušená larva cizopasníka na kuličce polystirénu a její řez získaný pomocí rtg tomografie.