Studium reálné struktury laserem navařené nástrojové ocele

K. Trojan1, J. Čapek1, J. Čech2, V. Ocelík3, N. Ganev1

1Katedra inženýrství pevných látek, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, České vysoké učení technické, Trojanova 13, 120 00 Praha 2, Česká Republika

2Katedra materiálů, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, České vysoké učení technické, Trojanova 13, 120 00 Praha 2, Česká Republika

3Department of Applied Physics, Zernike Institute for Advanced Materials, Faculty of Science and Engineering, University of Groningen, Nijenborgh 4, 9747 AG, Groningen, The Netherlands

karel.trojan@fjfi.cvut.cz

Cílem tohoto příspěvku je popsat reálnou strukturu laserem navařené nástrojové ocele AISI H13. Byl vytvořen návar z pěti vrstev, na kterém byla následně charakterizována mikrostruktura a fázové složení rentgenovou difrakcí. V rámci tloušťky navařeného kovu byla nalezena oblast s výrazně nižší tvrdostí a odlišnou mikrostrukturou, což by mohlo negativně ovlivnit vlastnosti nově vytvořeného objemu.

Nástrojová ocel AISI H13 pro práci za tepla je jedním z běžných materiálů používaných v průmyslu pro výrobu forem, zápustek nebo ozubených kol. Formy během své životnosti trpí silným poškozením v důsledku termodynamického namáhání [1]. Proto byly vyvinuty různé způsoby jejich oprav, které jsou levnější než výroba nových forem. Velkou výhodou laserového navařování je vysoká produktivita s minimálním vlivem díky nízkému vnesenému teplu do základního materiálu. Vnesené teplo způsobuje deformace nebo zhoršení vlastností materiálu v důsledku popuštění. Laserové navařování proto umožňuje opravy forem bez dalšího tepelného zpracování [2]. Při navařování více vrstev jsou však předchozí vrstvy tepelně ovlivněny, což může významně změnit jejich mikrostrukturu, reálnou strukturu a tvrdost. Z tohoto důvodu ovlivňuje výslednou tvrdost návaru nejen rychlost ochlazování, ale také teplota dosažená během depozice dalších vrstev [3]. Proto je důležité sledovat a porozumět mikrostrukturálním změnám nově vytvořeného materiálu. Tyto znalosti lze použít k návrhu postupu pro depozici větších objemů.

Laserové navařování bylo prováděno pomocí vláknového laseru IPG 3kW Yt:YAG. Hustota laserového výkonu 90 J/mm2 byla použita k vytvoření návaru z pěti vrstev, viz obrázek 1. Každá vrstva byla vytvořena ze šesti, nebo sedmi překrývajících se housenek na substrátu z nástrojové oceli AISI H11. Byl použit prášek s průměrným průměrem částic 94 ± 24 μm.

Za účelem stanovení fázového složení vrstev byly získány difrakční záznamy na přístroji X'Pert PRO MPD v klasické BraggověBrentanově konfiguraci s kobaltovým zářením a křížovými clonami 1 × 0,25 mm2. Difrakční záznamy byly zpracovány programem X’Pert HighScore Plus a jednotlivé fáze byly identifikovány pomocí databáze PDF-2. Kvantitativní analýza byla provedena pomocí Rietveldovy analýzy v softwaru MStruct. Efektivní hloubka vnikání odpovídá tloušťce povrchové vrstvy, která poskytuje přibližně 63% difraktované intenzity. V případě použité vlnové délky je hloubka vnikání asi 5 μm.

Podle výsledků rentgenové fázové analýzy, viz obrázek 2, je podíl austenitu nejvyšší v první navařené vrstvě, přibližně 11 hm. %. Naopak nejnižší podíl, méně než 2 hm. %, je v tmavé oblasti, viz obrázek 1, která zároveň vykazuje nižší tvrdost o ca 200 HVIT. Pomocí rentgenové fázové analýzy bylo možné stanovit pouze ferit v tepelně ovlivněné oblasti (TOO) a substrátu. Je vhodné poznamenat, že vzhledem k nízkému obsahu uhlíku v oceli nemůže rentgenová fázová analýza rozlišit mezi feritem, martenzitem a bainitem kvůli nízkému podílu mřížkových parametrů a/c. Karbidy v substrátu nebyly rentgenovou difrakcí pozorovány, pravděpodobně jsou velmi jemné.

Obrázek 1. Výbrus návaru s výrazněnou mikrostrukturou.

 

Obrázek 2. Fázové složení jednotlivých navařených vrstev, kde oblast 1 je poslední navařená, 6 TOO a 7 substrát.

 

Laserové navařování nástrojové oceli H13 vykazuje velký aplikační potenciál. Ukázalo se, že mikrostruktura, fázové složení a tvrdost návaru z více vrstev se v rámci hloubky významně liší. Jedná se o velmi důležité zjištění, protože oblast s nižší tvrdostí by mohla způsobit výrazně nižší životnost na povrchu opravené formy. Výzkumné téma a především formování oblasti s nižší tvrdostí však dosud nebylo přesně popsáno a pochopeno, takže bude zapotřebí dalšího výzkumu.

1. R. G. Telasang, et al. Microstructure and Mechanical Properties of Laser Clad and Post-cladding Tempered AISI H13 Tool Steel. Metall. Mater. Trans. A. 46A: 2309–2321, 2015.

2. M. Vedani, et al. Problems in laser repair-welding a surface-treated tool steel, Surf. Coat. Tech. 201: 4518–4525, 2007.

3. G. Roberts, et al. Tool Steels. Materials Park: A S M International, 1998.

Tato práce byla podpořena grantem Studentské grantové soutěže ČVUT č. SGS19/190/OHK4/3T/14 a projektem CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_019/0000778 "Center for advanced applied science" v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělání, který je kontrolován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České Republiky.