Před komplikovanými strukturami není úniku

 

M. Dušek

 

Fyzikální ústav AVČR, Na Slovance 2, 182 21  Praha 8, Česká Republika

dusek@fzu.cz

 

Příspěvek byl inspirován stým výročím krystalografie. U takto staré disciplíny se oprávněně předpokládá, že její metody jsou dokonale vyvinuté a její aplikace více méně rutinní. To je nepochybně pravda a lze to doložit těžko uvěřitelným počtem desítek tisíc nových krystalových struktur, které každoročně přibývají do krystalografických databází. U takto staré disciplíny se dále předpokládá, že se již nerozvíjí, protože vývoj jejích metodik byl už dokončen. Tento dosti rozšířený názor je, jako každá polopravda, velmi nebezpečný, protože vede k redukci krystalografických pracovišť na čistě servisní útvary, čímž brzdí vývoj oboru a zpětně podporuje svou vlastní pravdivost. Dopad neboli impakt zaostávání krystalografických metod by byl přitom drtivý pro řadu oborů a byl dokonce exaktně vyjádřen jako IF=50 [1].

Existence servisních pracovišť, které řeší velké množství nejrůznějších krystalových struktur, je přitom pro rozvoj oboru stejně důležitá jako soustředěná práce úzce zaměřených specialistů. Servisní pracoviště pomáhají formulovat efektivní postupy řešení, ale současně mohou také identifikovat problémy, na které současné metody nestačí a které vzhledem k nesmírné rozmanitosti krystalových struktur nejde dobře předvídat. Pokud taková látka na sítu servisního pracoviště uvízne, je velmi důležité, jestli ještě existuje někdo, komu by mohla být předána, anebo jestli bude ve jménu efektivity a pragmatismu raději ignorována. Pokud je krystalografie oborem, který již žádný další vývoj nemá mít, tak ho jistě ani mít nebude. V této situaci však - přinejmenším v České Republice - ještě nejsme.

Přednáška vychází z patnáctileté praxe laboratoře strukturní analýzy ve Fyzikálním ústavu, tedy z období, kdy již bylo možné v této laboratoři měřit rutinně větší počty struktur. Na základě této zkušenosti a s přihlédnutím k neúplným informacím z renomovaných laboratoří na VŠCHT a PřFUK se pokusím kvantifikovat, s jakou četností se objevují komplikované struktury v situaci, kdy po nich nikdo cíleně nepátrá, což je téměř vždy případ chemická krystalografie. Na příkladech ukáži, že ačkoli badatelé běžných chemických pracovišť si nic nepřejí méně než problematické krystalové struktury, přesto tyto látky mimoděk připravují, a to ve spektru pokrývajícím veškeré možnosti moderní krystalografie.  Tyto látky, pokud na to zbývá čas a kapacita, posouvají metodiku krystalografie dopředu a rozšiřují okruh problémů, které budou v budoucnu řešeny rutinně.

 

 

(a)                                                                           (b)

 

Fig. 1. Příklad problematické kubické látky se satelitními reflexemi. (a) rekonstrukce roviny hk0 z obrázků plošného detektoru; (b) rekonstrukce roviny hk ½ .       

 

1.     http://www.iucr.org/home/leading-article/2010/2010-07-12