Využití vysokoteplotní RTG difrakce pro přípravu a charakterizaci kompozitních (nano)materiálů obsahujících nanočástice elementárního železa

 

J. Filip1, V. Blechta1, K. Šafářová1, J. Kašlík1, J. Toman2

 

1Regional Centre of Advanced Technologies and Materials, Palacky University, 17. listopadu 12, 771 46 Olomouc, Czech Republic

2Department of Geological Sciences, Masaryk University, Kotlářská 2, 611 37 Brno, Czech Republic

jan.filip@upol.cz

 

Významná část nanomateriálového výzkumu je v současné době zaměřena na zjišťování optimálních podmínek přípravy kompozitních (nano)materiálů s nejrůznějšími fyzikálně-chemickými vlastnostmi, jejich komplexní charakterizaci a testování jejich využitelnosti v nejrůznějších oblastech lidské činnosti. Význam kompozitních (nano)materiálů spočívá zejména v možnosti efektivně kombinovat specifické vlastnosti dvou a více odlišných (nano)materiálů v jednom celku. Výsledný kompozitní (nano)materiál vykazuje vlastnosti, které by nebylo možné získat za použití jednotlivých (nano)materiálů.

Vysokoteplotní RTG prášková difrakce představuje jednu ze stěžejních metod používaných při studiu a laboratorní přípravě kompozitních (nano)materiálů reakcemi v pevné fázi a reakcemi typu pevná fáze - plyn, a to zvláště díky jedinečné možnosti in-situ monitorovat průběhy daných reakcí a zároveň sledovat další kritické parametry kompozitních (nano)materiálů (především střední velikosti koherentních domén a kvantitativní zastoupení jednotlivých fází). V prezentované práci byla použita vysokoteplotní reakční komůrka XRK900 (Anton Paar, GmbH) s pracovním rozsahem teplot RT až 900 °C a tlakem plynů 1 mbar až 10 barů (inertní, oxidační, redukční a nejrůznější reakční plyny a různé relativní vlhkosti vzduchu) nainstalovaná na práškovém difraktometru X´Pert PRO MPD (PANalytical).

Charakter a využití kompozitních (nano)materiálů obsahujících nanočástice elementárního železa (nanoparticles of zero-valent iron - nZVI) připravovaných v laboratořích Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (PřF UP Olomouc) je v principu dvojí: nanočástice elementárního železa (<20 nm až ~100 nm) jsou využity jako magnetický nosič pro jinak nemagnetické materiály s výbornými sorpčními vlastnostmi, nebo je v rámci kompozitního (nano)materiálu využito jejich reduktivního účinku, popř. může být využito obou těchto vlastností. Aplikačně jsou velmi důležité kompozitní (nano)materiály typu zeolit-nZVI, jílový minerál-nZVI a uhlík-nZVI. Zabudováním nZVI do silikátové (zeolity, jílové minerály) či uhlíkové matrice vznikne magnetický kompozitní (nano)materiál vhodně aplikovatelný například pro sorpční odstraňování těžkých kovů či organických látek z vodných prostředí s možností jejich následné magnetické separace. V případě kompozitního (nano)materiálu typu uhlík-nZVI se zároveň může uplatňovat i reduktivní účinek nZVI.