Particle size and microstress estimation from the profiles of diffraction lines

Urèování velikosti krystalitù a mikronapìtí z profilù difrakèních linií

M. Èeròanský

Fyzikální ústav AV ÈR, v. v. i., Na Slovance 2, 182 21 Praha 8, Èeská republika
cernan@fzu.cz

 

Vìtšina materiálù, zejména strojírenských a stavebních, má polykrystalickou strukturu. To znamená, že se jedná o více nebo ménì dokonalé malé krystaly - krystalické èástice, které tvoøí kompaktní tìleso. Velikost a míra dokonalosti tìchto èástic má velký vliv na mechanické, magnetické a jiné fyzikální i technologické vlastnosti polykrystalických materiálù, které jsou dùležité pro jejich výrobu a využití.

Velikost krystalických èástic lze urèit z profilu difrakèních linií, zejména z jejich šíøky. Profil je tím užší, èím více je difraktujících rovin podobnì, jako ve fyzikální optice viditelného svìtla je šíøka spektrální linie tím užší, èím více je vrypù na møížce, resp. èím více vrypù tvoøí møížku. Pøesnìji øeèeno, z šíøky difrakèních profilù urèujeme velikost oblasti koherentního rozptylu ve smìru kolmém na difraktující roviny. Obvykle je menší než velikost zrna urèena metalograficky.

K namìøené šíøce difrakèního profilu pøispívají experimentální efekty od nenulových rozmìrù zdroje primárního záøení a od nenulové hloubky vnikání primárního záøení do vzorku, který je rovinný a neleží tedy celý na fokusaèní kružnici, dále od nenulové axiální divergence, od nenulové šíøky clony detektoru a od nenulové šíøky spektrálního intervalu primárního záøení, jakož i od nedokonalého seøízení difraktometru. Vliv tìchto faktorù popisuje pøístrojová funkce g, která zkresluje skuteèný fyzikální profil f, který je zpùsoben jenom velikostí èástic, mikrodeformacemi a pøípadnì dalšími fyzikálními vlivy. Mìøený profil h je pak konvolucí profilù g a f. Pøístrojová funkce g se obvykle zjišuje mìøením na vhodném vzorku, standardu, nebo výpoètem. Nìkterou z dekonvoluèních metod pak lze urèit fyzikální profil f.

Navíc jsou difrakèní profily rozšíøeny pøítomností poruch krystalické møížky, zejména mikro- deformacemi, vrstevnatými chybami, nehomogenitou chemického složení apod. Zejména mikrodeformace jsou dùsledkem samotné polykrystalické struktury, ale mohou být zpùsobeny øadou dalších faktorù. Velmi dùležitá je proto separace pøíèin rozšíøení difrakèních profilù, resp. kvantitativní stanovení, jak velkou èást fyzikálního rozšíøení zpùsobuje velikost krystalických èástic a jaký podíl mají mikrodeformace, pøípadnì další poruchy krystalické møížky. Obecnì je postup separace pøíèin rozšíøení difrakèních linií založen na skuteènosti, že efekt velikosti èástic na rozšíøení linií nezáleží na øádu reflexe, zatímco efekt mikrodeformací ano. Je tedy nutné zjistit šíøky nìkolika difrakèních linií, v principu nejménì dvou.

Williamsonùv-Hallùv graf je pøímka proložena body o pravoúhlých souøadnicích x = sinθ, y = (β cosθ)/λ, kde θ je difrakèní úhel, λ je vlnová délka a β je pološíøka nebo integrální šíøka difrakèní linie. Prùseèík této pøímky s osou y udává hodnotu velikosti èástic a její smìrnice velikost mikrodeformací. V tomto konkrétním tvaru souøadnic x, y se pøedpokládá, že difrakèní profily mají Cauchyùv tvar. Pokud šíøku difrakèních profilù vyjadøujeme pomocí variance W = W(2θ) v koneèných mezích Δ = Δ(2θ), je grafem závislosti na opìt pøímka, jejíž prùseèík s osou y urèuje velikost krystalických èástic a smìrnice velikost mikrodeformací. Zde není nutný pøedpoklad o tvaru difrakèních profilù.

Warrenova-Averbachova metoda využívá Fourierovy koeficienty, které popisují celý prùbìh difrakèních profilù. Nejsou tedy nutné pøedpoklady o jejich matematickém tvaru. Navíc jedna z dekonvoluèních metod metoda inverzní filtrace (Stokesova) udává pøímo Fourierovy koeficienty fyzikálního profilu f jako podíl Fourierových koeficientù profilu mìøeného h a pøístrojové funkce g, t. j. Warrenova-Averbachova metoda dále pøedpokládá, že jak velikost èástic, tak mikrodeformace mají své vlastní difrakèní profily fD a fε a že fyzikální profil f je jejich konvolucí. V dùsledku toho, je každý Fourierùv koeficient A(n) fyzikálního profilu f souèinem pøíslušných Fourierových koeficientù profilù od velikosti èástic a od mikrodeformací. Z hodnot logaritmù A(n), odpovídajících rùzným øádùm reflexe l, získáme extrapolací pro l jdoucí k nule, hodnoty logaritmù velikostních koeficientù . Ze známého souèinu hned máme hodnoty deformaèních koeficientù a tím také velikost mikrodeformací.

Nìkdy je nutné provést separaci pøíèin rozšíøení jen z jedné difrakèní linie, napø. proto, že další linie nejsou mìøitelné. V tìchto pøípadech je nutné použít nìkterou z tzv. metod jedné linie. Z nich se èasto používá metoda tvarového faktoru (metoda Voigtovy funkce), která pøedpokládá, že malá velikost èástic vede ke Cauchyho profilu a mikrodeformace k profilu Gaussovu. Konvoluce tìchto profilù je Voigtova funkce a její integrální šíøku lze rozložit na èásti odpovídající Cauchyho a Gaussovì složce pomocí tvarového faktoru linie. Ten je definován jako podíl pološíøky a integrální šíøky.

Další skupina metod jedné linie je založena na rùzných aproximacích posloupnosti Fourierových koeficientù fyzikálního profilu difrakèní linie. Èasto se zmínìná posloupnost aproximuje parabolou, nebo se parabolou aproximuje posloupnost logaritmù Fourierových koeficientù fyzikálního profilu f. Metody momentové využívají varianci, tj. druhý centrální moment, nebo souèasnì s ním i pojem ètvrtého centrálního momentu.

Z novìjších metod je nutné zmínit modifikovaný Williamsonùv-Hallùv graf a modifikovanou Warrenovou-Averbachovou metodu. Jejich výchozím pøedpokladem je, že hlavní pøíèinou deformaèního rozšíøení difrakèních profilù jsou dislokace. Viditelnost dislokací v difrakèních experimentech charakterizuje faktor kontrastu dislokací, jehož hodnoty lze vypoèítat a zmìnit škálování osy nezávislé promìnné ve Williamsonovì-Hallovì grafu, resp. v základním grafu Warrenovy-Averbachovy metody. V dùsledku toho šíøky difrakèních linií, resp. jejich Fourierovy koeficienty se stanou monotónními funkcemi velikosti difrakèního vektoru, nebo její druhé mocniny, jak oèekáváme.

V alternativní metodì van Berkuma a spolupracovníkù.se na rozdíl do klasické Warrenovy-Averbachovy metody pøedpokládá, že pro malé hodnoty Fourierovy délky L (L udává vzdálenost ve smìru kolmém na difraktující roviny) jsou gradienty deformací v krystalitech malé, takže statistická rozložení velikosti deformací, p(εL), jsou nezávislá na L. V metodì støedního deformaèního pole se fyzikální profil nerozkládá na komponenty od velikosti èástic a od mikrodeformací, ale parametrický popis deformaèního pole od defektù krystalické møížky (dislokace, inkluze, atd) umožòuje vypoèítat odpovídající difrakèní profil a porovnat jej s experimentálním profilem. Toto porovnání umožòuje stanovit parametry modelu vzdálenost mezi defekty, rozlohu defektù a støední kvadratickou deformaci. Tím se tato poslední metoda podobá fitovacím postupùm, jako je Rietveldova metoda, nebo WPPF-Whole Powder Pattern Fitting apod.