VÝROBA RTG APARATUR V ČSR

 

           Jiří Marek

 

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze

 

Abstrakt

 

Článek pojednává o vývoji  techniky pro rentgenovou difrakční analýzu v CHIRANĚ-nár.podniku  do r 1960. Je popsáno zařízení MIKROMETA 1 s příslušenstvím,  universální goniometr a jeho uspořádání  pro geometrii Bragg-Brentano  a  Seemann-Bohlin.

Úvod

Začátek výroby rtg techniky spadá do r. 1922,  kdy Ing. Miroslav VINOPAL  zahájil výrobu RTG aparatur pro lékařské účely.[1] 

R.1925 měla firma META 14 zaměstnanců  a 6 učňů a sídlila na Žižkově v Malešické ulici č.708.

Podnik v r.1930  měl  40 zaměstnanců, roční výroba okolo 3.5 mil Kčs a přes 200 ks vyrobených aparatur.

R.1935 se firma META  přestěhovala do Modřan, na ploše 700 m2  pracovalo 60 zaměstnanců.

R 1937 byla vyrobena první RTG  plnoochranná lampa.

R.1948  byl závod META znárodněn  a  sloučením s 24 dalšímí  závody vznikl podnik

„ ZÁVODY LÉČEBNÉ MECHANIKY“ .

R 1950 dostal podnik jméno „CHIRANA“.

Již před tímto rokem došlo k vývoji a výrobě aparatur pro rentgenovou difrakční analýzu a bylo vyvinuto kompaktní zařízeni obsahující VN zdroj a rtg lampu pro tyto účely s názvem MIKROMETA 1. Současně byl proveden vývoj a výroba difrakčních komůrek pro  plochý a válcový film, umožňující aplikaci metody Debye-Scherrerovi pro polykrystalické materiály a Laueho metody pro monokrystaly. Uvedené komůrky byly stavebnicového typu nasouvatelné na držáky montované na  kryt lampy s nímž vytvářely kompaktní a přitom flexibilní zařízení. Uvedené komory a držáky jsou používány dodnes v aplikaci na moderní rtg. zdroje.     

Princip difrakcni rentgenové analýsy

Rentgenová difrakční analýsa  se používá pro výzkum krystalických, resp. amorfních látek

Je založena na principu difrakce monochromatického RTG záření na krystalografických  rovinách  zkoumaného krystalu. [2] . K odrazu (difrakci) tohoto záření na krystalografických rovinách (hkl) dochází pouze při splnění  Braggovi rovnice:  viz obr . 1

kde: d jsou mezirovinné vzdálenosti difrakčních rovin, q je úhel dopadu a odrazu RTG paprsku na difrakčních rovinách, l je vlnová délka monochromatického RTG svazku.

Difrakční  rentgenová analýza je důležitou kontrolní metodou v metalurgii, geologii, biologii-výzkum struktury viru, organické a anorganické chemii pro identifikaci látek a jejich stavu. Tyto metody byly vyvíjeny  cca od r.1930 a poměrné rychle byly uplatňovány v praxi. Zavedení výroby aparatury Mikrometa 1 umožnilo v ČSR  rychlý rozvoj těchto metod.

Obr.1  Difrakce RTG záření na krystalografických rovinách (hk).

 

Mikrometa 1  a příslušenství

Celkový pohled na Mikrometu 1  je uveden na obr.2.  Na obr. 3 je prof  A. Kochanovská  při práci na Mikrometě 1  [4]. Schéma zapojení VN zdroje je uvedeno na obr.4. Ze schématu je patrno, že se jedná o dvoucestně usměrňovaný  stejnosměrný zdroj  s (+)  pólem připojeným na uzemněnou kostru  zařízení. (-)  pól  má plné anodové napětí a je připojen na sekundární vinuti žhavícího isolačního transformátoru, který napájí  wolframové vlákno katody RTG-lampy.  VN-trafo s usměrňovacími vakuovými diodami a žhavícím transformátorem je umístěno v železném tanku v isolační olejovou náplní. V horním víku tanku je umístěna nizkonapěťová svorkovnice po napájení primárních vinutí VN-trafa a  žhavícího trafa a vysokonapěťová  průchodka, do níž se připojuje VN-kabel pro napájení katody RTG-lampy. Pohled na VN-tank ve vnitřku Mikromety je uveden na obr. 5. Vysoké napětí anody RTG lampy je nastavováno regulačním autotransformátorem  viz obr. 6, jehož  kontakty jsou na rotačních ramenech, ovládaných otočnými knoflíky z čelního panelu Mikromety pomocí řetězových převodů. Autotransformátor napájí primární vinuti VN trafa Měření VN napětí je provedeno nepřímo měřením primární napětí VN trafa. Anodový proud RTG lampy je řízen teplotou katodového vlákna RTG lampy. Jeho žhavení je napájeno sekundárním vinutím  žhavícího isolačního transformátoru, jehož primární vinutí je napájeno přes reostat ovládaný otočným knoflíkem z čelního panelu. Anodový proud lampy je měřeno miliampérmetrem zapojeným na zemnicí stranu sekundáru VN trafa. 

 

Obr.2 Mikrometa 1 celkový pohled  (foto:  Fr.Filuš Vys.skola baňská  Ostrava)

Obr.3  Prof. A. Kochanovská u Mikromety 1.   /4/

 

 

 

Obr. 4  Schéma Mikromety 1.   (prospekt Chirana)

 

Obr. 5  VN-tank.  (foto:  Fr.Filuš  Vys.skola baňská  Ostrava)

Obr. 6   Regulační autotransformátor  (foto:  Fr.Filuš  Vys.skola baňská  Ostrava)

 

Rengenové  lampy a  kryty

K  Mikrometě 1 byly dodávánay speciální RTG lampy – obr.7-  pro difrakční analýzu s anodami: Mo, Cu, Fe, Co, Cr,  W. Na přání bylo možno dodat i lampy s jinou anodou. V lampě je plátek anodového kovu byl navařen na měděný anodový blok, chlazený průtokem vody  (cca 3 l/min). Katodou lampy  je W-spirála v Fe  bloku s žlábkem, který fokusuje emitované elektrony do čarového ohniska na anodě, z něhož vystupuje  RTG záření

Toto záření vystupuje do vnějšího prostoru  okénky z Be-folie. Okénkem, které je umístěno ve směru  čarového ohniska  se toto ohnisko jeví jako bodové, okénkem, které je umístěno kolmo na směr čarového ohniska  se toto ohnisko jeví jako čarové. Anoda a katoda jsou  umístěny v evakuovaném prostoru skleněné baňky. Její prodloužená část pod katodou tvoří isolační prostor do kterého je zasouvána koncovka VN-kabelu.

Při provozu aparatury je RTG lampa umístěna ve válcovém  železném krytu  s olověnou výstelkou. Kryt lampy je připevněn objímkou  na horní desku  aparatury  Mikrometa 1 –

obr. 8. Na krytu je přišroubován  universální držák  komůrek  na  jehož  vodorovnou tyč je možno nasunout držáky vzorků, válcové  filmové komory nebo kasety s plochým filmem – viz obr. 8  vlevo. Ve svislé stěně držáku je otvor se závitem, do kterého jsou  zašroubovány válcové clonky s kalibrovaným otvorem pro výstup RTG záření – viz obr. 8  vpředu.  Otvory pro výstup RTG záření z krytu, jsou uzavírány Pb-clonami, ovládanými ručně. V pravé části obr.8 je držák s válcovou komorou od jiného výrobce.

 

 

Obr. 7  RTG lampa bez krytu     (foto: autor)

 

Obr.8  RTG lampa s krytem na horní desce Mikromety 1. (foto. R. Kužel)

 

 

Universální RTG  goniometr Chirana

Koncem 50-tých let byl v Chiraně Modřany ukončen vývoj a započato s výrobou universálního RTG  goniometru. Souběžně byla provedena inovace VN-napájeci jednotky pod názvem Mikrometa 2 – obr. 9 vlevo.  Na horni desce je instalován RTG goniometr. Napravo je měřící skříň Chirana, obsahující napájecí jednotku Geiger-Millerova  detektoru, zařízení pro úpravu  impulsů a zapisovač, který vykresloval difrakční křivku na registrační papír.

Čelní pohled na goniometr je na obr. 10. Na předním panelu jsou tlačítka ovládající vnitřní převodovku, vpravo je matnice na kterou se prosvětluje stupnice úhlových poloh vzorku, resp. ramene detektoru, dle voliče „vzorek-rameno“.

Horní pohled na goniometr je na obr. 11. Na pravé straně je držák RTG lampy s clonovým systémem, na levé straně držák detektoru s clonovým systémem (srovnej obr.9). Zobrazené uspořádání obou držáků je pro nastavení goniometru v měřícím režimu s geometrií Bragg-Brentano. Pod středem goniometru je umístěno speciální otočné rameno pro ovládání polohy detektoru pro nastavení goniometru v měřícím systému „Seemann-Bohlin“ , vhodné pro zkoumání povrchových vrstev vzorků.    Nákres goniometru pro uspořádání Bragg-Brentano je uveden na obr. 12, pro uspořádání Seemann-Bohlin na obr. 13. Pro goniometr byly vyráběny speciální RTG lampy s čárovým ohniskem, integrované se stínícím krytem – viz obr. 14. Goniometr Chirana představuje unikátní řešení universálního RTG goniometru, který ve své době představoval špičkový celosvětový výrobek.

 

Literatura

 [1]  www.praha12.cz/mc-rozvoj-historie/historie-regionu/prace-a hospodarstvi/chirana ....

       Chirana rentgenovýma očima.

[2]  KRAUS, I – GANEV, N.  Technické aplikace difrakční analýzi.  1 vyd., Praha : ČVUT, 2004, 171 s. ISBN 80-01-03099-7.

[3]  KRAUS, I   Jak vznikala první organisace československých rentgenářů.  Referát na konferenci:  Věda a technika v českých zemích  1945-1960  v  NTM  Praha.

[4]  DOBIÁŠOVÁ, L.  Struktura mikrosvěta – svět viděný neviditelnými paprsky. Materials Structure, vol. 7, numer 1  (2000).  21 s. ISSN 1211 5894.

 

      

Obr. 9  RTG goniometr Chirana, Mikrometa 2 a registrační skříň.  (prospekt  Chirana)

 

Obr.10   Čelní pohled na RTG goniometr Chirana.  (foto: Fr.Filuš  Vys.skola baňská  Ostrava)

 

Obr. 11  Horní pohled na RTG goniometr Chirana (foto:  Fr.Filuš  Vys.skola baňská  Ostrava)

 

Obr. 12  Nákres goniometru pro uspořádání

Bragg-Brentano.   (prospekt Chirana)

 

Obr. 13  Nákres goniometru pro uspořádání

Seemann-Bohlin.   (prospekt Chirana)

 

Obr. 14  RTG lampa pro goniometr.    (foto: autor)