Transformace NiTi drátů s tvarovou pamětí při deformaci sledovaná synchrotronovým zářením

 

Daniel Šimeka,b), Petr Šittnera), Petr Sedláka), Jan Pilcha)

 

a) Fyzikální ústav AV ČR v.v.i., Na Slovance 2, 182 21 Praha 8, oddělení kovů

b) TU Freiberg, Gustav-Zeuner-Str. 5, D-09599 Freiberg, Institut für Werkstoffwissenschaft

 

Slitiny s tvarovou pamětí se vyznačují reverzibilní fázovou transformací mezi dvěma i více strukturami závislou na teplotě a napětí. V případě NiTi je teplota martenzitické tranformace z vysokoteplotní austenitické (Pmm) do nízkoteplotní martenzitické (P21/m) fáze blízká pokojové teplotě. V závislosti na procesních podmínkách přípravy lze buďto dosáhnout superelastických materiálů (nízká teplota transformace) nebo slitiny s tvarovou pamětí (vyšší teplota). Deformace v martenzitickém stavu je snadná, neboť dochází k bezdifúzní (martenzitické) transformaci jednotlivých zrn martenzitu na jiné varianty s jinak orientovanými prvky symetrie – jedná se v podstatě o změnu přednostní orientace. Při přechodu do vyšších teplot se martenzit opět transformuje do austenitu a deformovaný vzorek dostává zpět svůj původní tvar. Teplota transformace stoupá s napětím, kterým jsou preferována martenzitická zrna příhodně orientovaná vůči napětí, respektive napětí potřebné k udržení deformovaného tvaru nad mezní (minimální) transformační teplotou narůstá. Při dalším růstu teploty a napětí (pokud je deformace vynucena formou) se po překročení meze elasticity austenitu namísto návratu do původního tvaru materiál transformuje v nezměněném tvaru a austenitický vzorek se zároveň deformuje do nového tvaru. Uvedený proces se nazývá shape-setting.

Pro provedené experimenty byly použity shape-settované vzorky stvaru vlnovkové pružiny. Natahováním pružiny bylo v oblastech ohybů dosaženo na vnitřní straně tahového, na vnější pak tlakového napětí podél osy drátu; napětí pak vyvolávalo martenzitickou transformaci původně austenitické průžiny. Svazek rentgenového záření 40keV (l ≈ 0.31 Å) fokusovaný na rozměr cca 15 mm procházel drátem o průměru 100 mm ve směru kolmém na rovinu zakřivení pružiny. Pružinou bylo možno pohybovat napříč svazkem s přesností 1 mm. Difrakční záznam byl snímán FReLoN kamerou s matricí 2048´2048 bodů 30 s až 1 min. Rozdíl v difrakčních záznamech z různých oblastí pružiny je patrný z Obrázku 1.

 

          

                                  a)                                                           b)                                                            c)

Obr. 1: Difrakční záznam pružiny v tahu uprostřed (a), na vnějším okraji záhybu (b) a na vnitřním okraji záhybu (c).

 

Záznamy byly simulovány a vyhodnocena závislost podíku jednotlivých variant martenzitu (rozdíl mezi Obr. 1b a 1c) na poloze při různých stupních defornace pružiny spolu s napětím, které je úměrné elipticitě Debyeových kroužků.