DESIRS a SOLEIL - stanovení ionizačních energií

 

P. Milko1, J. Roithová1,2, O. Perlík1, D. Schröder1

 

1Ústav organické chemie a biochemie, AV ČR, 166 10 Praha 6, Česká republika

2Ústav organické chemie, Přírodovědecká fakulta, Karlova univerzita v Praze, 128 43 Praha 2, Česká republika

petr.milko@uochb.cas.cz

 

Úvod

Vícenásobně nabité molekuly hrají významnou roli v atmosférické chemii a také astrochemii, kde jsou zkoumány kvůli jejich roli při tvorbě vyšších polycyklických uhlovodíku [[1]]. Předchozí studie se zabývaly uhlovodíky bez heteroatomů, naše studie se mimo to zaměřuje na uhlovodíky obsahující dusík a zahrnuje také srovnání s předchozími daty změřenými pro homocyklické uhlovodíky. Veškerá naše měření jsou prováděna v plynné fázi, kde se podmínky nejvíce blíží podmínkám, ve kterých se tyto vícenásobně nabité častice mohou v přírodě vyskytovat.

Teorie

Fotoionizace molekul slouží k získání velmi přesných hodnot ionizačních energií molekul v plynné fázi. Výhodou této metody oproti jiným je znalost přesné energie, která je poskytována molekulám během ionizace. Jako příklad jiné metody může sloužit „charge-stripping“ hmotnostní spektrometrie, která k ionizaci používá srážky s neutrálními molekulami - např. dusíkem a při níž se měří rozdíl kinetických energii monokationtů před kolizí a dikationtů po kolizi. Rozdíl kinetických energií se přepočítává na ionizační energie pomocí kalibrace. Špatná kalibrace může vést k nepřesným výsledkům a z následné revize kalibrace logicky vyplývá nutnost opravit všechny výsledky na ní založené [[2]].

Fotoionizace do prvního i do druhého stupně je popsána Wannierovým zákonem [[3][4][5]-[6]]. V případě ionizace do prvního stupně zákon předpokládá závislost relativní intenzity iontu na energii fotonu ve formě tzv. skokové funkce. Tento předpoklad je dobře splněn v oblasti do dvou elektronvoltů nad ionizačním prahem. Pro ionizaci do druhého stupně Wannierův zákon předpokládá již lineární závislost relativní intenzity iontu na ionizační energii, tež platnou do 2 eV nad ionizační práh.

Experiment

Jako zdroj synchrotroního záření slouží zařízení SOLEIL v Saint-Aubin [[7]]. Tento synchrotron operuje s energií elektronového svazku 2.75 GeV a poskytuje záření o vlnové délce v rozsahu od infračervené oblasti do tvrdé rentgenové oblasti.

K měření ionizačních energií je využívána fotonová linka s názvem DESIRS. DESIRS je napojena na ondulátor, jenž pracuje v oblasti spektra 30 až 250 nm. Uvedená oblast odpovídá přibližně operační oblasti 5-40 eV, která pokrývá předpokládaný rozsah prvních a druhých ionizačních energií organických molekul.

Synchrotronové záření je přivedeno do zdroje hmotnostního spektrometru ve kterém je zkoumaný plynný vzorek při tlaku cca 1.10-4 Pa. Vlastní hmotnostní spektrometr má konfiguraci QOQ, kde Q znamená kvadrupól a O octopól. Pokud fotony obsahují dostatek energie k ionizaci vzorku na detektoru hmotnostního spektrometru zaznamenáme signál nabitých částic. Pomocí kvadrupolového hmotnostního detektoru můžeme podle hmoty sledovat námi studované ionty a potlačit vliv pozadí. Výsledkem je pak závislost intezity požadované hmoty na energii přiváděných fotonů, z které se podle Wannierova zákona pomocí interpolace určí hodnota ionizační energie.

Pro interpretaci a srovnávání výsledků z fotoionizačního experimentu lze použít kvantově chemické výpočty. Studované systémy jsou náročné na výpočetní čas při použití ab initio metod, proto je zvolena metoda hustotního funkcionálu B3LYP s bazí 6‑311++G(2d,p) obsahujicí polarizační a difuzní funkce.

Výsledky a diskuze

V prvním kroku je nutné provést kalibraci energetické stupnice. Provádíme ji s pomocí vzácných plynů, jejichž ionizační energie jsou velmi přesně známy.

Jako první vzorek byl použit 2,4,6-trimethylpyridin C8H11N (Schéma 1), u nějž bylo provedeno srovnání první ionizační energie s daty z literatury.

Obrázek 1 ukazuje závislost relativní intenzity C8H11N+ na energii fotonů Efoton. Závislost je opravena na intezitu fotonů a energetická stupnice je kalibrována měřeními ionizačních energií vzácných plynů.

 

Schéma 1. 2,4,6-trimethylpyridin (C8H11N).

 

Obrázek 1. Závislost relativní intenzity C8H11N+ na energii fotonů Efoton. Závislost je očištěna od vlivu intenzity fotonů a energetická stupnice je kalibrována.

 

Z analýzy grafické závislosti vychází hodnota první ionizační energie 8.38 ± 0.05 eV. Vypočtená hodnota ionizační energie je stanovena na 8.43 eV. Obě hodnoty jsou si blízké, avšak výrazně se liší od dříve publikované hodnoty 8.9 ± 0.1 eV pro 2,4,6-trimethylpyridin [[8]].

Závěr

První výsledky experimentu potvrzují úspěšnou aplikaci synchrotroního záření v chemickém výzkumu, konkrétně v oblasti studující ionizační energie. Vysoký energetický potenciál a specifické vlastnosti synchrotronového záření slibují do budoucna přesné stanovení ionizačních energií látek, pro které byly ionizační energie doposud obtížně dostupné, zvláště pak u dvojnásobné ionizace. Stejně tak umožňuje ověření předchozích dosažených výsledků pro důležité sloučeniny, které jsou používány jako standardy.  



[1].     J. Roithová, D. Schröder, J. Am. Chem. Soc., 128, (2006), 4208.

[2].     J. Roithová, D. Schröder, J. Loos, H. Schwarz, H.-Ch. Jankowiak, R. Berger, J. Chem. Phys., 122, (2005), 094306.

[3].     G.H. Wannier, Phys. Rev., 90, (1953), 817.

[4].     S. Geltman, Phys. Rev., 102, (1956), 171.

[5].     U. Fano, Rep. Prog. Phys., 46, (1983), 97.

[6].     M. S. Lubell, Z. Phys. D-At., Mol. Clusters, 30, (1994), 79.

[7].     http://www.synchrotron-soleil.fr/portal/page/portal/Accueil

[8].     B.G. Ramsey, F.A. Walker, J. Am. Chem. Soc., 96, (1974), 3314.

 

Poděkování

Práce byla podpořena záměrem AV ČR (Z40550506) a záměrem Ministerstva školství České republiky (MSM0021620857).