Rtg difrakční studium krystalizace vrstev TiO2

 

Lea Nichtová1, Radomír Kužel1, David Heřman2

 

1Katedra fyziky elektronových struktur, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Ke Karlovu 5, 121 16 Praha 2

 

V dnešní době výrazně vzrůstá význam nanokrystalických materiálů. Je to důsledkem jejích unikátních fyzikálních a chemických vlastností, které jsou odrazem krystalové struktury a mikrostruktury materiálu. Mezi nanokrystalické materiály mající důležitá průmyslová uplatnění, patří materiály vytvářející nanostrukturní světlem indukované fotoaktivní povrchy se samočistícími a desinfekčními vlastnostmi. Zástupcem těchto fotoaktivních materiálů je i (nano)krystalický TiO2. Fotokatalytická aktivita TiO2 umožňuje oxidační dekompozici organických struktur, včetně bakterií, působením ultrafialového záření za pokojové teploty. Výsledkem je rozklad všech organických látek do elementárních inorganických složek. Další důležitou vlastností TiO2 je tzv. superhydrofilie indukovaná fotokatalytickou cestou. To skýtá obrovské možnosti praktických aplikací.

Krystalizace TiO2 byla studována na sadě vzorků o různých tloušťkách v intervalu t = 0,054 – 2,0 mm připravených magnetronovým naprašováním na sklo na ZČU Plzeň. Po depozici byly všechny vrstvy amorfní. Vzorky byly žíhány na vzduchu při teplotách 100-500°C po 50 °C s dobou žíhání půl hodiny. Strukturní změny byly zkoumány pomocí rentgenové difrakce.

Měření bylo prováděno se zářením CuKa na práškovém difraktometru Seifert-FPM XRD7 v geometrii paralelního svazku s kolimátorem (otočenými Sollerovými štěrbinami) v difraktovaném svazku a difraktometru Philips X´Pert Pro s Eulerovou kolébkou, Goebelovým zrcadlem v primárním svazku a kolimátorem v difraktovaném svazku. Konstantní úhly dopadu při detektorových skenech 2θ se pohybovaly od  1 do 3º. Na druhém zařízení byla ještě prováděna měření reflektivity. Navíc bylo naměřeno několik symetrických 2θ-θ skenů a na Eulerově kolébce s použitím polykapiláry v primárním svazku bylo studováno zbytkové napětí metodou sin2ψ pro několik reflexí.

Sledováno bylo fázové složení - TiO2 se běžně vyskytuje ve třech různých strukturních modifikacích: tetragonální rutil (P42 /mnm , a = 4,593 A, c = 2,951 A)  a anatas (I41/amd, a = 3,784 A, c = 9,515 A)  a ortorombický brookit (Pbca, a = 9,179 A, b = 5,449 A, c = 5,138 A).  Dále byla prováděna profilová analýza a orientačně sledována textura.

Bylo zjištěno, že vrstvy začínají krystlizovat na teplotě asi 250 °C. Přitom nejtenčí vzorky krystalizují až za vyšších teplot. Vzorek s tloušťkou 0,054 mm krystalizoval až při teplotě žíhaní 350 °C, vzorek s tloušťkou 0,1 mm při teplotě 300 °C. S vyšší teplotou žíhání až do 500 °C se zkrystalizované vzorky téměř nemění.

Z naměřených difrakčních záznamů (2θ) vyplynulo, že ve zkoumaných vzorcích  je přítomen anatas a u tlustších vzorků (nad 0,6 mm) i malá příměs rutilu. Nelze však jednoznačně říct, že ho přibývá monotónně s rostoucí tloušťkou vrstvy. Obrázek 1 znázorňuje záznamy od dvou různě tlustých vrstev (1,5 mm a 2,0 mm). U vzorku s tloušťkou vrstvy 2 mm jsou viditelné píky pro úhly 2theta = 27,37°, 36,15°, 41,45°, 43,69°, 56,41°, které patří rutilu.

 

Na obrázku 2 jsou znázorněny difrakční záznamy vrstvy tlusté 0,1mm při teplotách žíhání 300 °C a 350 °C.

Obr.1

Obr.2

 

Z naměřených křivek rtg.reflektivity je patrné, že drsnost povrchu se zvyšuje s rostoucí teplotou žíhání. Na obrázku 3 jsou znázorněny  změny reflexní křivky vrstvy tloušťky 0,1 mm s teplotou žíhání. Je patrná změna drsnosti povrchu vzorku s teplotou žíhání, čili prudčí pokles reflektivity. Ve vzorku je navíc přítomna i tenká, neznámá, nejspíše povrchová, vrstvička která zaniká s rostoucí teplotou žíhání. Vytváří dlouhovlnnou modulaci křivky reflektivity („hrb“ na obrázku). Krátkovlnné oscilace odpovídají difrakci na celé vrstvě. Vzdálenost maxim je nepřímo úměrná její tloušťce.

Na obrázku 4 jsou reflexní křivky vybraných vzorků před žíháním. Z poklesu reflektivity je patrná rostoucí drsnost povrchu s tloušťkou vrstvy.

Obr.3

 

Obr.4

 

 

 Na goniometru s Eulerovou kolébkou (y-náklonem) byly změřeny symetrické skeny pro několik difrakcí anatasu při různých úhlech náklonu vzorku od osy difraktometru (různých úhlech y). Z mezirovinných vzdáleností dhkl byly určeny směrnice a průsečíky sin2y závislosti (obrázek 5). Analýza napětí je v tetragonální fázi TiO2 anatasu obtížná. Směrnice sin2y závislosti je úměrná napětí v materiálu. Z obrázků 5 a 6 (vzorek tlustý 1,5 mm) je zřejmý pokles směrnice s teplotou žíhání. Stejná závislost byla také pozorována u nejtlustšího vzorku (2,0 mm). Ostatní vzorky (obrázek 6, např. vzorek 0,8 mm tlustý) nevykazovaly měřitelné změny. Směrnice sin2y závislosti byla výrazně největší v případě nejtenčího zkoumaného vzorku (0,2 mm).

 

Obrázek 5. Vzorek 1.5mm žíhaný za teploty 300°C a 350°C. Závislost mřížového parametru d(105) difrakce (105) na Sin2(f) úhlu náklonu f difrakčních rovin od povrchu vzorku.

Obrázek 6. Několik vzorků. Podíl směrnice Sin2(f) grafu a průsečíku s osou x pro různé vzorky a teploty žíhání 300°C a 350°C.