Fitování map reciprokého prostoru, analýza vrstev TiB2

 

Daniel Šimek, Radomír Kužel, Jiří Kub, Filip Kunc:

 

            Povrchové vrstvy se využívají k různým účelům jako je ochrana proti otěru, chemickým látkám a oxidaci. Jejich vlastnosti často souvisejí nejen s jejich strukturními, ale i mikrostrukturními vlastnostmi, jako jsou zbytková napětí prvního i druhého druhu, předností orientace či tvary krystalitů.

            Studium mikrostrukturních vlastností tenkých vrstev pomocí rentgenové difrakce patří mezi nejznámější postupy. K určení zbytkového napětí se obvykle užívá tzv. sin2y metody založené na srovnání polohy difrakční linie s indexem hkl pro různé úhly náklonu vzorku y (y = 0 odpovídá symetrické geometrii). Této metody však nelze využít, pokud vzorek vykazuje příliš silnou přednostní orientaci, neboť potom reflexe hkl není pro libovolné úhly náklonu vzorku y pozorována. Situace je poněkud lepší pro kubické látky a reflexe s nižší symetrií (např. 531), které vždy existují v několika úhlech náklonu i pro stejně orientovaná zrna, avšak obecně, pro látky s nižší symetrií, je metoda sin2y nepoužitelná.

            V takovém případě je nutno kombinovat údaje získané z různých reflexí pro různé náklony vzorku. Jako „nejčistší“ se v takovém případě jeví býti metoda simulace naměřených dat Rietveldovou metodou, tedy vlastně simulace map reciprokého prostoru. Intenzita je vypočtena na základě strukturních (mřížové prametry, polohy atomů a obsazovací čísla) a mikrostrukturních (přednostní orientace, tloušťka vrstvy, velikostní a mikrodeformační rozšíření, zbytkové napětí) parametrů vzorku ve všech bodech, ve kterých byla změřena. Ty je nutno volit tak, aby bylo možné rozdělit jednotlivé vlivy na difrakční záznam, a tedy aby parametry, které mají být zpřesňovány, nekorelovaly.

            K tomuto účelu je vyvíjen vlastní software. Stávající verze umožňuje vytvoření strukturního modelu a jeho zpřesňování a dále použití různých mikrostrukturních modelů zvlášť pro rozšíření linií (2q profil), zvlášť pro texturu a napětí (w profil a závislost polohy linie na w = y) a zvlášť pro absorpci (mikroabsorpce, závislost na tloušťce). Rutina zahrnuje i přístrojové korekce, ze kterých se při použití goniometru s paralelním svazkem uplatní pouze korekce na polohu nuly, Lorentzův a polarizační faktor a korekce na disperzi při použití monochromátoru.

 

    

a/                                b/                                c/

Obr. 1: Vzorek TiB2 na oceli a/ původní tvar b/ po vysoustružení vetšiny ocelové podložky
c/ po odleptání části ocelové podložky a ztenčení zbytku

 

            Pomocí tohoto software byly zkoumány mikrostrukturní parametry vrstev hexagonálního TiB2 deponovaných na polykrystalických ocelových podložkách bez přednostní orientace (obr. 1a). Všechny vzorky vykazují poměrně silnou přednostní orientaci vrstev (FWHM řádově úhlové stupně) s vláknitou texturou, jejíž osa kolmá k povrchu je ve směru 001 nebo blízká. Pro všechna takto orientovaná zrna je vzhledem k jednoosému zbytkovému napětí ve vrstvě tenzor elasticity prakticky shodný, a tudíž rozdíl mezi jednotlivými modely elastického chování vrstvy (v krajních případech Voigtovým a Reussovým) je zanedbatelný. K vyhodnocení tak byl použit jednodušší model Voigtův, předpokládající stejnou deformaci všech zrn, a tedy i nulové rozšíření linií vlivem makroskopického zbytkového napětí (zbytkového napětí prvního druhu).

            Problém nastává s nezávislým určením relaxovaných (stress-free) mřížových parametrů současně s napětím. Postupně byly vyzkoušeny dva způsoby přístupu k tomuto problému:

a/ předpoklad zachování poměru a/c při nestechiometrickém složení (poměr a/c je převzat z PDF)

b/ simulace s nezávislými a, c, a deformace e z podrobných w-2q map reflexí

Výsledky často vykazují rozdíly poměrně značně ovlivňující zjištěné napětí.

            V současné době probíhají pokusy o nezávislé zjištění mřížových parametrů bez napětí pomocí sejmutí TiB2 vrstvy, respektive jejích fragmentů z ocelové podložky, jejichž výsledky jsou porovnávány s původními. Přítomnost kompresního zbytkového napětí se potvrzuje již při samotném procesu přípravy, neboť se pozoruje samovolné makroskopické prohnutí vzorku při elektrolytickém ztenčení podložky (Obr. 1c).