o programu

1. ÚVOD

   Cílem této práce bylo vytvoření hypertextové učebnice o základech krystalografie a strukturní analýzy. Ta by měla jednak sloužit jako učební materiál pro studenty vysokých škol a případné zájemce z řad středoškoláků, středoškolských učitelů apod., jednak by měla využívat výhod počítačového zpracování (hlavně hypertextových odkazů). Z hlediska obsáhlosti poznatků by měla být spíše informativního charakteru snažíc se "zjemnit" propastný rozdíl mezi středoškolskou a vysokoškolskou literaturou. Hypertextová učebnice by měla být vystavena ve formě WWW stránek na Internetu.

2. STAVBA UČEBNICE

   Na úvodní straně ("hlavní menu") najdeme odkazy na jednotlivé kapitoly, odkaz na informace o programu, odkaz na rejstřík základních termínů, odkaz na světový krystalografický server, možnost stáhnout celou učebnici na svůj počítač ("Download") a volbu kódování ( čeština nebo bez diakritiky).

   Kapitoly učebnice jsou řešeny pomocí několika rámů. V horním rámu je nadpis, v pravém samotný text kapitoly, levý rám je pak ještě rozdělen na dva: v horním je kontextové menu a ve spodním vysvětlivky. Rozložení rámů není pevné, pomocí myši je možno rámy posunovat ( např. skrýt nadpis).

   Kontextové menu obsahuje kromě odkazu na úvodní stránku ( tlačítko "HLAVNÍ MENU") tlačítka "PŘEDCHOZÍ" a "DALŠÍ", jež umožňují "otáčet" stránky jako v klasické učebnici. Mimo těchto tlačítek obsahuje názvy podkapitol dané kapitoly; po kliknutí myši na název podkapitoly se kapitola v pravém rámu posune na začátek dané podkapitoly - pomocí kontextového menu máme tedy zaručen i rychlý pohyb kapitolou.

   V samotném textu kapitoly je řada obrázků, z nichž většina se po kliknutí otevře v novém okně ve větším rozměru.

   Je zvykem vyznačovat odkazy podtržením - to má však tu nevýhodu, že odkaz opticky vystoupí nad okolní text (my bychom ale chtěli "mít na očích" spíše základní termíny). Další nevýhodou je, že často vůbec nevíme, kam nás daný odkaz "odkáže" (zda se "odkazové slovo" podrobněji vysvětlí, ukáže souvislost s něčím jiným, či např. přeloží). V této práci proto takto vyznačené odkazy chybí. Místo toho jsou vyznačeny modrou hvězdičkou. Jestliže myší najedu na slovo před hvězdičku, odkaz se teprve podtrhne (v některých prohlížečích se bohužel nepodtrhne) a po kliknutí se v levém dolním rámu objeví vysvětlivka. Ta je dvojího druhu: buď vysvětluje přímo nějaký termín (translace = posunutí) nebo blíže specifikuje odkaz (osnova rovin - definice viz kap. II.5 Značení mřížových rovin a směrů). Hvězdička v textu neruší a o to víc si všimneme základních termínů zvýrazněných tučně a kurzívou.

3. UNIVERZÁLNOST

   Učebnice odzkoušena pro prohlížeče Internet Explorer a Netscape Navigator, které jsou dnes nejrozšířenější, a to při rozlišení obrazovky 800x600 a 1024x768. K univerzálnosti jistě přispívá i možnost volby kódování - WIN a ASCII.

4. AUTOR

   Program vznikl v roce 2000 jako dilomová práce Davida Kříže, studenta učitelsví pro střední školy M-F na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, pod vedením RNDr. Radomíra Kužela, CSc. V kapitolách byl použit text z těchto pramenů:

FREI V., 1978: Fyzika pevných látek. SPN Praha.
VALVODA V., 1982: Základy krystalografie. SPN Praha. Skriptum.
VALVODA V., POLCAROVÁ M., LUKÁČ P., 1992: Základy strukturní analýzy. Karolinum Praha.