F731
Semestrální práce I
0/1 Z
B. Smola, H. Šíchová
Seznam úloh :
- 1. Řešení krystalové struktury práškového vzorku (dr. D. Rafaja, KFPo)
- Určení krystalové struktury z difraktogramu práškového vzorku K2SiF6 (zpracování difaktogramu, indexace reflexí, výběr prostorových grup dle vyhasínacích pravidel, určení počtu molekul v elementární buňce, určení strukturních faktorů a jejich fází, výpočet elektronové hustoty v řezu xy0, určení poloh atomů v elementární buňce, upřesnění struktury Rietveldovou metodou, zobrazení struktury)
- 2. Studium strukturních vlastností tenkých vrstev (dr. R. Kužel, KFPo)
- Komplexní rtg difrakční studium tenkých polykrystalických vrstev TiN - metody přípravy vzorků, mechanické měření tloušťky vrstev na surfometru SF 200, měření mikrotvrdosti vrstev, změření difraktogramů v symetrickém Braggově-Brentanově uspořádání a jejich analýza, určení mřížových parametrů, texturních indexů, středních hodnot velikosti krystalitů a mikrodeformace, rychlé kvalitativní studium textury v asymetrické geometrii, studium napětí ve vsrtvách pomocí měření na tenkovrstvém goniometru (Seemann-Bohlin resp. metoda paralelního svazku), diskuse vlivu depozičních podmínek na mikrostrukturu vrstev
- 3. Fázová analýza (dr. D. Rafaja, KFPo)
- Kvalitativní a kvantitativní fázová analýza neznámé vícefázové směsi pomocí rtg difrakce (XRD) a elektronové mikrosondy (EPMA) s energiově disperzní analýzou charakteristického rtg záření (EDAX ) - příprava neznámé směsi, analýza difraktogramu, určení mezirovinných vzdáleností, kvalitativní fázová analýza s použitím databáze práškových difraktogramů, porovnání výsledků s výsledky prvkové analýzy získané s pomocí el. mikrosondy, kvantitativní analýza ze změřených a spočítaných intenzit, srovnání výsledků. V průběhu práce se studenti seznámí s několika výpočetními programy, ve kterých jsou aplikovány obecné postupy používané při fázových analýzách.
- 4. Řešení krystalové struktury monokrystalů (dr. P. Čapková, KFPo)
- Postupné řešení struktury (organické či organometalické) z monokrystalových difrakčních dat.
Použití dvou základních metod - přímé metody (program SHELX) a Pattersonovy syntézy (program XFPS). Experimentální část zahrnuje seznámení se s čtyřkruhovým monokrystalovým difraktometrem (PřF UK). Výsledkem je zpřesněný strukturní model, t.j. souřadnice atomů v jednotkové buňce a jejich teplotní faktory.
- 5. Stuktura a elektrické vlastnosti VT supravodičů (dr. H. Šíchová, KFPo)
- Studium fázového složení, strukturních a elektrických vlastností vzorku systému Y-Ba-Cu-O
(příprava vzorku, zhotovení difrakčního záznamu, určení průběhu intenzity difraktovaného záření pro ortorombickou a tetragonální fázi, srovnání teoretických a exp. výsledků, určení poměru fází, studium rozdílů ve strukturách obou fází pomocí grafických programů VIEW a MOLDRAW, měření teplotní
závislosti odporu, diskuse vztahu nalezené kritické teploty ke zjištěným strukturním charakteristikám.
- 6. Analýza procesu zpevnění a odpevnění v polykrystalech (doc. Z. Trojanová, KFK)
- Měření sady křivek napětí - deformace pro různé deformační rychlosti na deformační aparatuře INSTRON, analýza křivek vzhledem k existujícím modelům zpevnění, případně návrh vlastního modelu, doplnění studiem pomocí transmisní elektronové mikroskopie.
- 7. Fázová analýza ternární slitiny Mg6Y4Nd metodami transmisní elektronové mikroskopie, elektronové difrakce a energiově disperzní analýzy rtg záření
(doc. B. Smola, KFK)
- Analýza struktury, morfologie a fázového složení v ternární slitině Mg - Y -Nd po různém tepelném zpracování (homogenizované při 510oC po dobu 24 h, žíhané po homogenizaci 24 h při 200oC,
žíhané po homogenizaci 48 při 300oC). V prvním případě - ověření hexagonální těsně usp. struktury substitučního tuhého roztoku matrice pomcí SAED, ověření morfologie a složení fáze tzv. hraničního eutektika pomocí TEM a EDAX; ve druhém případě - morfologie jehličkovitého precipitátu pomocí TEM ve světlém a tmavém poli, určení struktury z difraktogramů; v přestárnutém stavu slitiny - ověření morfologie, struktury, vzájemné orientace a složení destičkovitého precipitátu pomocí TEM, ED a EDAX. Výsledek - precipitační sekvence pro daný typ tepelného zpracování, struktura a morfologie fází.
- 8. Studium struktury materiálu pomocí resistometrie a TEM (dr. J. Pešička, B. Chalupa)
- Studium struktury slitiny CuNiSn v závislosti na tepelném zpracování- žíhání v peci s lineárním ohřevem, měření el. odporu a analýza jeho teplotní závislosti, žíhání při teplotě za které dochází k precipitaci, pozorování pomocí TEM (příprava fólie elektrochemickým ztenčováním), analýza struktury tuhého roztoku a částic pomocí difraktogramů, určení složení (EDAX) a frakčního objemu částic (CuxNi1-x)3Sn.